Hankkeen kuvaus
Tekohälystä tekoälyyn työväenopistossa -hankkeen tavoitteena on edistää tekoälyn ymmärtämistä ja hyödyntämistä opetuksessa ja oppimisessa. Hanke kehittää opettajien työelämätaitoja ja opiskelijoiden digitaalisia kansalaistaitoja.
Tekoälyn merkitys tulevaisuuden työelämässä ja yhteiskunnassa kasvaa, joten on tärkeää, että opettajat ja aikuisopiskelijat saavat tarvittavan osaamisen ja valmiudet tekoälyn hyödyntämiseen. Hankkeessa järjestetään perehdytystä ja työpajoja, kehitetään verkkokursseja ja tarjotaan resursseja, jotka tukevat tekoälyosaamisen kehittymistä.
Opettajille tarjotaan koulutusta ja työkaluja tekoälyn integroimiseksi opetukseen, mikä parantaa opetuksen laatua ja oppimistuloksia. Lisäksi hankkeessa kehitetään tekoälypohjaisia ratkaisuja, jotka tehostavat työväenopiston prosesseja ja parantavat asiakaspalvelun laatua. Hankkeen myötä aikuisopiskelijat, opettajat, organisaatiot ja asiakkaat hyötyvät parantuneesta osaamisesta, tehokkuudesta ja palvelun laadusta, mikä edistää yhteiskunnan digitaalista kehitystä.
Kohderyhmä
Opettajat, asiakkaat ja hankkeen yhteistyökumppanit
Hankkeen kesto
6.6.2025–31.5.2027
Projektivastaava Omniassa
Jaro Uosukainen
Yhteistyökumppanit
Espoon digitukiverkosto
Rahoittaja
Opetushallitus