Hyppää pääsisältöön

Omniasta valmistui lähes 600 opiskelijaa ammattiin

Uutinen | 04.12.2024
Omniassa juhlittiin ammattiin valmistuvia 4.12. valmistujaisjuhlassa. Juhlaan oli kutsuttu kaikki kesän ja syksyn aikana valmistuneet opiskelijat.

Omniassa vietettiin valmistujaisia ja juhlittiin tuoreita ylioppilaita 4.–5.12.2024. Tänä syksynä Omnian ammatillisista koulutuksista valmistui lähes 600 ammatillisen perustutkinnon suorittanutta opiskelijaa. 

Juhlapuheen pitäjä, Espoon kaupungin työllisyysjohtaja Hilla-Maaria Sipilä kannusti opiskelijoita kertomaan osaamisestaan.

Valmistujaispuheen piti Hilla-Maaria Sipilä.

”Olkaa rohkeita ja sitkeitä ja sanoittakaa osaamistanne. Valmistuessa ette ole vielä täysin valmiita. Oppiminen ei pääty valmistumiseen” 

Valmistuneiden joukossa on edustettuna laaja kirjo eri alojen tulevia ammattilaisia, mikä korostaa Omnian monipuolista koulutustarjontaa.

Valmistuvan opiskelijan puheen pitänyt Olga Zakharina kertoi omasta polustaan Omniaan. Hän muutti Suomeen 2,5 vuotta sitten mielessään suuria suunnitelmia ja tavoitteita. Päästyään opiskelemaan Omniaan häntä pelotti aloittaa yhdessä suomenkielisten opiskelijoiden kanssa. Osana opintoja Olga pääsi myös vaihtojaksolle Italiaan ja oppimaan paikallista kulttuuria italialaisen perheen luona majoittuessaan.

Valmistuvan opiskelijan puheen piti Olga Zakharina.

”Haluan kiittää ihania luokkakavereita ja opettajia. Heidän ansiostaan minulla on nyt työpaikka, ihanat kollegat ja paikka ammattikorkeakoulussa”.

Juhlaa isännöinyt toimialarehtori Kari Mäenpää nosti esille valmistujaisjuhlan tärkeyttä.

”Omniasta valmistutaan ammattiin ympäri vuoden. Myös joulun valmistujaiset ovat tärkeä tilaisuus, jossa juhlitaan tutkintoon valmistumista ja tärkeää saavutusta”.

Myös ammatti- ja erikoisammattitutkinnoista valmistuvia juhlitaan 28.1.2025.
 

Takaisin ylös
Tagit:
Uutinen
Ammattitaito
Osallisuus