Työpajaan osallistui Omnian edustajien lisäksi peruskoulujen rehtoreita ja opinto-ohjaajia Espoosta, Kirkkonummelta ja Kauniaisista sekä Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen opiskeluhuollon edustajia. Yhteensä osallistujia oli 28.
Työpajan avauspuheenvuorot pitivät Espoon kaupungin toisen asteen johtaja Jussi Paavola ja Omnian johtava rehtori Maija Aaltola.
Aaltola korosti puheenvuorossaan, että nuoren sijoittuminen toisen asteen jälkeen työhön tai jatko-opintoihin on vahvasti sidoksissa siihen, miten hyvin koulutuspolun valinta onnistuu jo perusopetuksen ja toisen asteen nivelvaiheessa. Realistinen käsitys tulevista opinnoista sekä luottamus omaan tulevaisuuteen luovat hyvän pohjan opintojen etenemiselle. Siksi peruskoulun ja toisen asteen yhteistyön vahvistaminen on keskeistä, jotta nuorten tekemät valinnat olisivat mahdollisimman osuvia.
Paavola nosti esiin koulutussektorin yhteisen tavoitteen: nuoren oman polun löytymisen. Hänen mukaansa kiinnostuksen kohteiden huomioiminen on ratkaisevaa myös opintojen loppuun saattamisen kannalta. Kun ala kiinnostaa, syntyy motivaatiota oppia ja edetä.
Työpajan päätteeksi kuultiin kommenttipuheenvuorot Omnian omistajakuntien edustajilta: Espoon suomenkielisen perusopetuksen johtaja Juha Nurmi, Veikkolan koulun rehtori Jussi Roms Kirkkonummelta sekä Kauniaisten perusopetuksen rehtori Leena-Maija Niemi.
Puheenvuoroissa korostui vahva tuki työpajassa esiin nousseiden ideoiden edistämiselle. Esimerkin voimaa pidettiin tärkeänä: se, miten johto puhuu koulutuksesta, heijastuu koko kouluyhteisöön ja lopulta oppilaisiin. Lisäksi painotettiin toisen asteen koulutusvaihtoehdoista puhumista tasapuolisesti ja arvostavasti, koulutuksen merkitystä alueen elinvoimalle sekä tarvetta selkeille rakenteille ja yhteyshenkilöille, jotta ideat saadaan vietyä käytäntöön. Keskustelua herätti myös kysymys siitä, miten ammatillinen koulutus voisi näkyä peruskoululaisille nykyistä konkreettisemmin.
Työpajan loppusanoissa Aaltola suuntasi katseen tulevaan. Seuraavaksi on tarpeen rakentaa uusia toimintamalleja ja sopia yhdessä konkreettisista askelista ja aikatauluista. Tapaaminen nähtiin hyvänä alkuna pitkäjänteiselle yhteistyölle, jota jatketaan ennakoivan vuoropuhelun hengessä.