Omnian koordinoimassa Auto CoVE -hankkeessa on siirrytty uusien ajoneuvotekniikoiden opintokokonaisuuksien testaus- ja pilotointivaiheeseen. Viime viikkoina on toteutettu pilotteja sekä Suomessa että Ranskassa, joissa on testattu muun muassa sähköautojen akkukemiaan ja kuljettajaa avustaviin järjestelmiin liittyviä kokonaisuuksia.
21.–24.10.2025 Omniassa ja Metropoliassa järjestettiin työpajoja, joissa Saksan sähköautotutkimukseen erikoistuneen ammattikorkeakoulun kolme asiantuntijaa kouluttivat yhteensä 21 opiskelijaa ja 9 opettajaa. Nelipäiväisissä työpajoissa syvennyttiin sähköautojen akkukemiaan ja akun ikääntymiseen. Palaute oli erittäin positiivista – erityisesti opettajat odottavat hankkeen materiaaleja suomeksi.
28.–29.10.2025 Omnian ADAS-asiantuntijat Antti Järvenpää ja Matti Rämö veivät pilotoinnit Ranskan partnerioppilaitokseen SEPR:ään, jossa he opettivat kuljettajaa avustavien järjestelmien (ADAS) testausta. Opiskelijat pääsivät tekemään auton etukameran staattisen ja dynaamisen kalibroinnin sekä tutustumaan Electude-oppimisalustalle luotuun materiaaliin.
Työpajojen tunnelmaan pääset tutustumaan Omniassa kv-vaihdossa olevan Mireia Mateo-Sanchezin tekemän videon kautta.
Auto CoVE -hanke kehittää tulevaisuuden autoalan koulutusta
Auto CoVE on Erasmus+ -rahoitteinen kansainvälinen kehittämishanke, jota koordinoi Omnia. Hankkeen tavoitteena on uudistaa autoalan koulutusta vastaamaan vihreän siirtymän, sähköistymisen ja uusien ajoneuvotekniikoiden tuomia osaamistarpeita. Yhteistyössä eri maiden oppilaitosten ja asiantuntijoiden kanssa kehitetään uusia opintokokonaisuuksia ja opetusmateriaaleja, jotka tukevat sekä opiskelijoiden että opettajien osaamista tulevaisuuden ajoneuvotekniikassa.
Tutustu hankkeeseen: