Hyppää pääsisältöön
Hae yhteishaussa 17.2.–17.3.2026

Viime hetken vinkit yhteishakuun 25.2. Leppävaarassa 

Tapahtuma | 25.02.2026
Omnia tuo ammatillisen koulutuksen lähelle arkea helmikuussa. Kauppakeskus Sellon Viaporintorilla sijaitsevassa Omnian mökissä pääsee tutustumaan ammatillisiin koulutuksiin ja yhteishakuun.

Yhteishaku perusopetuksen jälkeisiin opintoihin on käynnissä. Mietityttääkö, mihin hakea peruskoulun jälkeen? Haluatko kuulla, millaista opiskelu Omniassa oikeasti on?

Tule tapaamaan Omnian opiskelijoita ja henkilöstöä Leppävaaraan tiistaina 25.2.2026.

Klo 10–14

Omnia Mökki, Sellon kirjaston vieressä

Esittelyssä kaksi alaa:

🧪 Laboratorioala

Laboratorioalan perustutkinnon opiskelijat (laborantit) kertovat opinnoistaan ja esittelevät alaa käytännönläheisesti. Pääset myös kokeilemaan helppoja laboratoriotestejä.

🥐 Elintarvikeala

Elintarvikealan perustutkinnon leipuri-kondiittoriopiskelijat harjoittelevat yrittäjyyttä myymällä pieniä syötäviä ja juotavia tuotteita. Samalla voit jutella heidän kanssaan opinnoista ja leipomoalan mahdollisuuksista.

Klo 14–17

Sellon kirjaston aula ja Nuortentila Pointti, Leppävaarankatu 9.

Iltapäivällä esittelemme Omnian koulutuksia laajemmin. Mukana tapahtumassa myös Espoon ohjaamotalo.

Voit tulla kysymään:

  • Millaista opiskelu Omniassa on?
  • Millaisia eri aloja voi opiskella?
  • Kenelle ammatillinen koulutus sopii?
  • Mitä vaihtoehtoja on, jos oma suunta on vielä hakusessa?

Tule rohkeasti juttelemaan – autamme mielellämme yhteishaun valinnoissa!

Takaisin ylös
Tagit:
Lähitapahtuma
Ammattitaito