Hyppää pääsisältöön
Hae yhteishaussa 17.2.–17.3.2026

Uskalla Yrittää 2026 – Uudenmaan aluetapahtuma: Toinen aste

Tapahtuma | 04.03.2026
Uskalla Yrittää -semifinaali saapuu Espooseen! Espoon Uskalla Yrittää -myyntitapahtumassa ja -yrittäjyyskilpailussa 4.3. ovat mukana Vuosi yrittäjänä -ohjelmaan osallistuvat toisen asteen NYT-yritykset Uudenmaan alueelta.

Kauppakeskus Sellossa järjestettävässä tapahtumassa on mukana Omniasta 10 opiskelijaa eri aloilta (liiketoiminta, puuartesaanit, sote sekä hotelli- ja ravintola-ala).

Tapahtumassa mukana olevien Omnian opiskelijoiden yritykset ovat seuraavat:

  • Bake & Bite NYT, Omnia, Espoo: Yritys leipoo keksejä ja yhdistelee erilaisia leivoksia keskenään. Tuotteet ovat saaneet inspiraatiota amerikkalaisista kekseistä.
  • Donna Doki Craft Room NYT, Omnia, Espoo: Yritys valmistaa kierrätetystä materiaalista tai kirppikseltä löytyneistä tuotteista luovia asusteita ja leluja. Jokainen tuote on uniikki.
  • Puusta NYT, Omnia, Espoo: Puutuotteiden valmistaminen ja myynti.
  • Yemeni TunneRuokaa NYT, Omnia, Espoo: Tuomme tutuksi ainutlaatuista jemeniläistä ruokakulttuuria ja tarjoamme hyvän mielen ruokaa.

Uskalla Yrittää -aluetapahtumiin ovat tervetulleita vierailijoiksi kaikki opettajat ja oppijat, yritysten ja median edustajat sekä kauppakeskuksen asiakkaat. Tervetuloa tutustumaan paikallisten nuorten tuotteisiin ja palveluihin!

Takaisin ylös
Tagit:
Kisat ja kilpailut
Lähitapahtuma
Ammattitaito
Kilpailutoiminta
Yrittäjyys
Ammatillinen koulutus
Yritys- ja työllisyyspalvelut