
”Tulin epävarmana ja hiljaisena, mutta lähden
vahvana, rohkeana ja ylpeänä siitä kuka olen –
kaikki siksi että MANU uskoi minuun”
Ennen kuin aloitan palautteni, haluan sanoa että ennen MANU:a minulla ei ollut mitään ideaa millainen koulusysteemi Suomessa on, koska muutin tänne vain kuukausi ennen kuin MANU alkoi. Siksi olin hermostunut ja samalla innoissani, kun sain viestin että olen yksi opiskelijoista, jotka sai mahdollisuuden päästä MANU:un!
Olen tosi tyytyväinen mun aikaan ja kokemukseen MANU:ssa. Ne kaikki aktiviteetit ja oppitunnit mitä meillä oli, ei vaan auttanut mua olemaan luovempi ja aktiivisempi elämässä, vaan myös sai mut ajattelemaan enemmän mun tulevaisuudesta.
Opettajat koulun työntekijät on todella ahkeria, kärsivällisiä, tukevat ja ennen kaikea ymmärtäväisiä opiskelijoita kohtaan. He eivät vaan opettaneet meille suomen kieltä, vaan myös saivat mut olemaan ylpeä pienistäkin saavutuksista mitä oon tehnyt elämässäni. He opettivat meitä parhaalla tavalla mitä osasivat! Ne aktiviteetit mitä meille annettiin oli tosi hienoa – opin niistä paljon ja ne auttoi mua kehittymään kirjoittamisessa ja ymmärtämisessä.
Retkipäivänä opin myös, että itsenäisyys on joskus tärkeä taito elämässä, joka voi auttaa tulevaisuudessa. Opin olemaan avoimempi ja luovempi mun elämässä. Myös ne sijaisopettajat mitä meillä oli, oli hyviä ja auttavia. Vaikka oltiin vähän aikaa heidän kanssa, mutta oli tosi mahtava kokemus heidän kanssaan!
Joskus mulla oli tosi vaikeaa ymmärtää miten kommunikoida kunnolla muiden ihmisten kanssa, mutta MANUn opettajat rohkaisivat mua olemaan rohkea ja oma itseni kaikissa tilanteissa mitä voi tulla vastaan. Olin vähän shokissa kun tajuisin, että Suomessa koulu antaa opiskelumateriaalit – eli ei tarvitse ostaa itse!!
Koko kouluvuoden aikana oin myös tosi iloinen ja vaikuttunut miten lempeästi erityisesti opettaja Marietta, Pauliina ja Vaula auttoi mua voittamaan mun pelkoja eri tilanteissa. Mulla oli vaikeaa uskoa että voin oikeasti onnistua, ja ilman heitä en olisi pystynyt uskomaan itseeni. He rohkaisi mua olemaan itsevarmempi kaikissa päätöksissä mitä teen elämässäni. Löysin ”toisen äidin” MANU.sta, joka sai mut tuntemaan että en ole turha ja että olen rakastettu.
Kiitos tosi paljon, MANU, että auttoi mua ymmärtämään että mun elämä on arvokas! Tulin tänne lapsena (vaikka olin 18), mutta lähden aikuisena naisena. MANU auttoi mua kaikissa asioissa, missä olen nyt kehittynyt. Jos en olisi tullut MANUun, olisin ehkä vielä jumissa miettimässä, minne olen menossa tulevaisuudessa ja pystynkö selviytymään kaikista haasteista mitä kohtasin.
Kiitos tosi paljon, MANU! <3 Sinä teit musta kauniimman ja paremman version itsestäni. Rakkaudella, se iloinen ja söpö Briana Athascia Farol
Runo: Silloin ja Nyt
Kirjoittanut: Briana Athascia Farol
Saavuin epävarmana, hiljaisena
en tiennyt unelmista, en suunnasta
Äänikin heikko, sydän arka, mutta
MANU avasi jokaisen arjen varjoisan arkkua.
He opetti enemmän kuin kieltä vain,
myös kuinka nousta, kun pelottaa ain.
Jokainen oppi vahvisti mua,
jokainen hymy avasi mua.
Nyt seison tässä silmät kirkkaana
naisena vahvana, sydän vapaana.
En enää eksyksissä, en pieni, enkä heikko –
MANU, olit mulle valo ja peili.
Työtä ja tulevaisuutta
Tämä asiakkaan kirjoittama palaute on julkaistu osana Työtä ja tulevaisuutta -blogisarjaa.