”Olen ollut 4,5 vuotta osa-aikatyössä. Minulla on töitä it-alalla 24 tuntia kuukaudessa. Sen takia olen etsinyt muita töitä. En jaksa käydä vain kerran viikossa töissä”, Hamid kertoo.
Työharjoittelussa Hamid on espoolaisessa päiväkodissa. Hän toivoo, että saa jatkaa harjoittelun jälkeen kiertävänä toimitilahuoltajana ketjun päiväkodeissa ja saisi näin viikoittaiset työtunnit täyteen.
”Se on hyvä paikka. Hyvät lapset ja rauhallinen paikka”, Hamid kuvailee.
Hamid on saanut työharjoittelupaikassaan lempinimen ukki. Eläkeikään Hamidilla on aikaa 1,5 vuotta. Työpäivän aikana Hamid siivoaa kurajäljet ja vessat sekä tiskaa ja siivoaa ruokailun jäljet kolmesti päivässä. Päiväunien aikaan työt pitää tehdä hiljaa.
”Jos on esimerkiksi vatsatautia liikkeellä, siivotaan kahteen kertaan kaikki. Kaikki pinnat pitää desinfioida”, Hamid kertoo.
Puolen vuoden työvoimakoulutuksessa oppii uuden alan perusasiat
Työvoimakoulutuksessa Hamid on päässyt oppimaan kokonaan uuden alan osaajaksi.
”Koulussa oleminen oli iso juttu. Meillä on hyvä opettaja. Hän on itse ollut joskus siivooja. Teoria oli hyvää ja me tutustuimme myös koneisiin ja siivousaineisiin. Niiden tunteminen on tärkeää. Oli hyvä saada aluksi kaikki tiedot ja sitten työharjoittelussa pääsee käyttämään sitä osaamista”, Hamid kertoo.
Toimitilahuoltoon liittyykin paljon erityisosaamista ja terminologiaa. Koulutuksen myötä Hamid osaa valita oikeat työvälineet ja pesuaineet eri kohteisiin, ymmärtää millaisille pinnoille eri pesuaineet sopivat ja kuinka niitä käytetään turvallisesti. Myös alan sanasto on tullut tutuksi. Opintojen myötä hän on myös oppinut kohtaamaan asiakkaita.
”Työharjoittelussa sanavarastoni on vielä kehittynyt ammattilaisen sanastoksi. Oli paljon sanoja, joita en tiennyt. Moppejakin on neljä tai viisi erilaista”, Hamid kertoo.
Hamid ajattelee, että puolen vuoden mittainen työvoimakoulutus on hänelle sopiva. Työvuosia on jäljellä sen verran vähän, ettei hän enää suunnittele jatkokouluttautumista. Olisi kuitenkin mukava saada viikkoihin täytettä ja tehdä palkkatöitä vielä pari, kolme vuotta.
”En haluaisi jäädä vielä eläkkeelle, kun minulla on vielä voimaa”, Hamid toteaa.
Työtä ja tulevaisuutta
Tämä teksti on julkaistu osana Työtä ja tulevaisuutta -juttusarjaa.