Elokuussa Espoon työväenopistossa järjestettiin ensimmäistä kertaa kurssi Opi suomea tanssien ja liikkuen. Kurssilla opiskelijat pääsivät oppimaan suomen kieltä tanssin ja liikkeen kautta – innostuneesti ja rohkeasti heittäytyen mukaan.
Kurssin suunnittelu
Kurssin suunnitteli ja ohjasi tuntiopettaja Vera Nevanlinna, joka sai idean kurssin toteuttamiseen omien pedagogiikan opintojensa aikana. Vera opettaa työväenopistossa tanssia ja joogaa, joten liikkeen ohjaaminen on hänelle tuttua. Tällä kertaa hän halusi haastaa itseään yhdistämällä opetukseen uuden ulottuvuuden: kielen oppimisen.
Kurssin sisältöä Vera suunnitteli yhdessä opiston suunnittelijaopettajien Sanni Broholmin (S2) ja Ida Tuinan (liikunta) kanssa. Yhteisten keskustelujen pohjalta kurssin rakenne muotoutui selkeäksi ja kestoon sopivaksi. Vera sai myös tukea materiaalien käyttöön sekä itsevarmuutta kurssin toteuttamiseen.
Sanasto tutuksi liikkeen avulla
Kolmen opetuskerran aikana harjoiteltiin erityisesti liikkumiseen liittyviä verbejä, kehonosia, numeroita ja tervehtimistä – kaikki liikkeen avulla. Sanasto tuli tutuksi erilaisten leikkien ja tehtävien kautta. Esimerkiksi kehonosia opeteltiin patsasharjoituksella, ja tervehtimistä harjoiteltiin liikkeiden avulla, jolloin oppiminen muuttui reaktiiviseksi leikiksi. Yksi kurssin tavoitteista olikin päästä leikin tilaan, jossa itsekritiikki väistyy ja osallistuminen helpottuu.
Kurssilla käytettiin selkokielisiä tukikortteja, jotka olivat esillä koko kurssin ajan ja tukivat opiskelijoiden muistia. "Yhteisen kielen puute ei ollut este," Vera koki. "Harjoitukset etenivät toistojen kautta ja kehittyivät selkeästi kurssin aikana. Opiskelijat myös oivalsivat, miten liikesanasto liittyy arjen tilanteisiin."
Onnistunut kurssi
Kurssi ei opettanut vain opiskelijoita, vaan Veraa opettajana. Hän oppi lisää ilmaisun selkeydestä ja rauhallisuudesta. Lisäksi onnistunut kurssikokemus vahvisti Veran näkemystä siitä, että opettaminen on mahdollista ilman yhteistä kieltä. Kokemuksen rohkaisemana työ jatkuu: joulukuun alussa järjestetään jo toinen Opi suomea tanssien ja liikkuen -kurssi Leppävaarassa.
Teksti: Katja Putkonen, pedagoginen asiantuntija.