Hyppää pääsisältöön

Monipuoliset opinnot kannustavat Daniel Nurmosta rakennusalan ammattilaiseksi

Blogi | 15.09.2023
Daniel Nurmonen, 17, opiskelee Omniassa rakennusalaa. Kolmannen vuoden opiskelija on tyytyväinen opintojen monipuolisuuteen ja suunnittelee hakeutuvansa myöhemmin jatko-opintoihin.
Daniel Nurmonen.

Daniel Nurmonen innostui rakennusalasta alun perin isoveljensä opintojen myötä. Myös tämä opiskelee rakennusalaa Omniassa. Espoolaiselle Nurmoselle myös Omnian sijainti oli otollinen.

”Opinnot ovat sujuneet hyvin ja olleet monipuolisia. Olen ollut töissä muun muassa kerrostalorakennustyömaalla ja Omnian talotyömaalla ja päässyt tekemään monenlaisia töitä”, hän kertoo.

Jatko-opinnot kiinnostavat

Nurmonen kertoo olevansa erityisen kiinnostunut runkorakentamisesta, johon hän on päässyt perehtymään työmailla työskennellessään. Hän on suunnitellut jatkavansa alan opintoja ammattikorkeakoulussa.

”Olisi mukavaa lähteä jatko-opintoihin, mutta ajattelin ensin käydä armeijan. Rakennusinsinööriksi opiskeleminen kiinnostaa”, hän sanoo.

Hyvä opiskeluilmapiiri

Omnia on Daniel Nurmosen mielestä tarjonnut hyvän ja toimivan opiskeluilmapiirin. Kaverisuhteita on syntynyt opintojen aikana, ja ohjausta on ollut riittävästi tarjolla.

Nurmonen kannustaa rakennusalan opintoja suunnittelevia hakeutumaan rohkeasti opiskelemaan.

”Voin mielelläni suositella Omniaa ja alan opintoja. Tekemällä pääsee pitkälle. Kädentaitoja ei tarvitse olla valmiiksi, mutta työtä ajatellen on hyvä olla valmis ulkona työskentelyyn. Rakennusala ei ole pelkkää ulkotyöskentelyä, mutta siihen kannattaa varautua”, hän tuumaa.

Kiinnostuitko opinnoista?
Tutustu rakennusalan koulutukseen
Takaisin ylös
Tagit:
Oppiminen Omniassa
Ammattitaito