Omnia valikoitui Erica Tiiton opiskelupaikaksi alun alkaen sijaintinsa vuoksi. Matkailuala kiinnosti Tiittoa etenkin monipuolisuutensa takia.
”Opiskeluaika oli aika kiireistä, mutta antoisaa. Aktiiviopinnoissa ja opiskelijahallituksessa mukana oleminen antoi mahdollisuuden saada oma mielipide kuuluviin opiskelijoita ja opiskelua koskevissa asioissa”, Tiitto kertoo.
Hän osallistui myös tarjoilijakillan mukana gaalatilaisuuksien tarjoilukeikoille.
”Se oli hauskaa, ja oli hienoa päästä kokemaan ja näkemään työntekoa oikeassa työelämässä. Sain uusia kavereita ja myös työmahdollisuuksia. Myös työssäoppimisjaksot sujuivat tosi hyvin ”, hän sanoo.
Joustavuutta ja huomaavaisuutta
Erica Tiitto kiittää erityisesti opintojen joustavuutta ja sitä, että opiskelijahallitustoiminnassa mukana oleminen otettiin opinnoissa huomioon.
”Opettajat olivat todella huomaavaisia. Kaiken kaikkiaan sain opinnoista enemmän kuin odotin. Vastuuopettajan kanssa pidimme aktiivisesti yhteyttä toisiimme, enkä jäänyt koskaan yksin kysymysten kanssa.”
Suunnitelmissa on tulevaisuudessa joko työllistyminen tarjoilijaksi tai kaupan alalle tai uuden alan opiskelu.
”Voin suositella alaa ja Omniaa oikein mielelläni. Matkailuala antaa mahdollisuuksia työskennellä monenlaisissa tehtävissä ja koen saaneeni hyvät valmiudet työelämään”, hän toteaa.
Oppiminen Omniassa
Tämä blogi kuuluu Oppiminen Omniassa -blogisarjaan