Pajunkissoja.

Paras muisto MANU-koulutuksesta

MANU-koulutukseen osallistunut Prarthanaben Hineshkumar kertoo, miksi koulutus oli hänelle tärkeä.

Minulla ei ole vain yhtä hyvää muistoa MANU-koulutuksesta. Minulla on paljon muistoja, jotka pysyvät minun sydämessäni koko elämän.

Olen ihminen, jolla on suuret tunteet. Tykkään myös tehdä vitsejä ja haluan, että ihmiset minun ympärilläni ovat onnellisia. Mutta kun aloitin MANU-koulutuksen, minun elämäni oli tosi vaikeaa. Minulla oli suuri henkinen ja fyysinen kipu, koska menetin minun vauvani ja minulla oli kaksi leikkausta. En ollut sama ihminen kuin ennen.

Kukaan ei tiennyt,
Mitä me kävimme läpi.
Kuinka päivät kuluivat,
Kuinka yöt lensivät.

Kun aloitin koulutuksen, kaikki muuttui. Tutustuin toisiin ihmisiin tosi nopeasti. Pikkuhiljaa sain minun itseluottamukseni takaisin. MANU-koulutuksessa en oppinut vain suomen kieltä, kulttuuria ja työelämää. Minä opin paljon myös itsestäni. Ihmiset minun ympärilläni olivat tosi ystävällisiä ja he tukivat minua paljon .

Muistan joka päivän ja joka hetken, kun minä muutuin täällä. Pienet sanat ja pienet teot, joita Marietta, Vaula, Mila, Amina ja minun ystäväni tekivät, muuttivat minun päiväni paremmaksi. Muistan aina heidän kauniit sanansa. Ajattelen, että myrskyn jälkeen Jumala antoi minulle sateenkaaren.

Kun olin käymässä Intiassa, minun työttömyysvalmentajani sanoi, että MANU on tosi hyvä paikka. Varasin heti lentoliput Suomeen MANU-haastatteluun. Olen tosi onnellinen, että tein niin. Nyt olen taas iloinen ja värikäs ihminen. Kun elämä otti minulta pois yhden kauniin asian, se antoi minulle satakertaisesti kauniita asioita takaisin.

Minä tulen kaipaamaan jokaista ihmistä täällä. Meillä kaikilla on erilainen kulttuuri. Oli tosi ihanaa, kun jaoimme meidän arkielämää yhdessä kahvitunneilla. Elämä MANUssa oli tosi hyvää.

Olen onnellinen, että menen takaisin Fazerille töihin ja tapaan siellä vanhoja ystäviä. Mutta samalla olen tosi surullinen, koska minun täytyy jättää tämä koulutus. On vaikeaa ajatella, että en näe näitä kauniita kasvoja joka päivä. Olen kiintynyt kaikkiin tosi paljon. Löysin täältä maailman kauneimmat sielut ja olen siitä aina kiitollinen.

Toivon ja rukoilen kaikille parasta tulevaisuutta. Toivon, että löydätte suuren onnen elämässä. Rakastan teitä kaikkia MANUssa tosi paljon!

Kirjoitin runon meidän MANU-ryhmällemme:

Kerran valo takaisin saapui,
valokuviin värit jälleen maalasi.

Matkalla kohtasin ihmisiä,
joulupukin kaltaisia sydämiä.

Tyhjin käsin he tulivat luokseni,
silti toivat lahjoja sydämeeni.

Vähitellen murhe haihtui pois,
rakkaus sisälläni jälleen vois.

Kiitollisena kuljen elämän tien,
he johdattivat minut takaisin itseeni.

Prarthanaben Hineshkumar

Tutustu MANU-koulutukseen

Maahanmuuttajanuorten koulutus – MANU on tarkoitettu 18−30-vuotiaille maahanmuuttajanuorille, jotka ovat työllisyyspalveluiden asiakkaita.

Lue lisää MANU-koulutuksesta