Hyppää pääsisältöön

Hakeutuminen TUVA-koulutukseen

Valmentava koulutus
TUVAssa voit miettiä rauhassa jatko-opintojasi ja uravalintaasi sekä parantaa opiskeluvalmiuksiasi.

Tältä sivulta löydät tärkeää tietoa TUVA-koulutukseen hakeutumisesta. TUVAan voit hakea yhteishaussa sekä jatkuvassa haussa.

 

Aloituspäivät

TUVAssa on mahdollista aloittaa useampana ajankohtana lukukauden aikana.

Koulutuksen aloituspäivät syyslukukaudella 2026:

  • Yhteishaku elokuussa alkavaan koulutukseen on päättynyt. Yhteishaun valinnoista ilmoitetaan aikaisintaan 11.6.2026. Opiskelupaikka pitää ottaa vastaan viimeistään 25.6.2026. Opinnot alkavat 5.8.2026.
  • Jatkuva haku elokuussa alkavaan koulutukseen alkaa 11.6.2026. Opinnot alkavat 5.8.2026.
  • Muut syksyn hakuajat ja aloituspäivät ilmoitetaan myöhemmin.

Hakeminen

Jatkuva haku

TUVAssa on käytössä jatkuva haku, ja koulutukseen otetaan uusia opiskelijoita joustavasti lukukauden aikana.

Tärkeät tiedot jatkuvasta hausta

Hakijalla tulee olla perusopetuksen päättötodistus tai vastaava koulutus. Oppivelvolliset hakijat ovat etusijalla. 

Omnian TUVA-koulutukseen voidaan pääsääntöisesti valita vain Suomessa asuvia hakijoita.

Koulutukseen ei ole pääsykoetta. Katso tarkemmat TUVAn valintaperusteet Opintopolusta (opintopolku.fi)

 

Kielitaidon arviointi

Hakija, jonka äidinkieli ei ole suomi, voi osoittaa suomen kielen taitonsa riittävän opiskeluun joko todistuksella tai osallistumalla kielitestiin (taso A2.2). Jos hyväksyttävää todistusta ei ole, niin hakija saa kutsun kielitestiin sähköpostilla. Se tulee läpäistä, jotta haku jatkuisi. Lue lisää kielitaidon arvioinnista.

Lisätietoa tutkintokoulutukseen valmentavasta koulutuksesta (opintopolku.fi).

Haku

Hakuaika ilmoitetaan myöhemmin.

Yhteishaku

Voit hakea TUVAan keväällä yhteishaussa.

Tärkeät tiedot yhteishausta

Hakijalla tulee olla perusopetuksen päättötodistus tai vastaava koulutus. Oppivelvolliset hakijat ovat etusijalla. Hakijat valitaan hakutoivejärjestyksessä.

Koulutukseen ei ole pääsykoetta. Katso muut  Yhteishaun valintaperusteet - Opintopolku

Kielitaidon arviointi

Hakija, jonka äidinkieli ei ole suomi, voi osoittaa suomen kielen taitonsa riittävän opiskeluun joko todistuksella tai osallistumalla kielitestiin (taso A2.2). Jos hyväksyttävää todistusta ei ole, niin saat saa kutsun kielitestiin sähköpostilla. Se tulee läpäistä, jotta haku jatkuisi. Lue lisää kielitaidon arvioinnista.

Lisätietoa tutkintokoulutukseen valmentavasta koulutuksesta (opintopolku.fi).

Haku

Hakuaika ilmoitetaan myöhemmin.

Koulutuksen esittelyvideo

Following frame contains a video
Takaisin ylös
Tagit:
Elämä- ja työelämätaidot