DigiTutorit

Autamme sovellusten, mobiililaitteiden ja tietokoneiden kanssa. Tule juttelemaan tai pyydä meidät paikalle.
Digitutorit tukevat digiasioissa Omnian henkilökuntaa ja opiskelijoita.

Lähitukea arkeenDigitutorit-logo

DigiTutorit ovat Omnian opiskelijoita, jotka tarjoavat apua kaikille omnialaisille arkisissa digikysymyksissä. Oli hätä pieni tai suuri, niin DigiTutorin puoleen voi aina kääntyä. Autamme ongelmatilanteissa, sekä neuvomme digitaalisten palveluiden ja laitteiden käytössä.

Voit kysyä neuvoa DigiTutoreilta esimerkiksi:

  • Omnia- tunnuksilla kirjautumisessa ja salasanoissa
  • Tietokoneen ja ohjelmien käytössä
  • Word, Outlook, Excel ja PowerPoint- ohjelmissa
  • SoMe- palveluiden käyttö ja neuvonta
  • Mobiililaitteiden käyttö, kuten Android, iPhone ja iPad
  • Valokuvaus ja videointi neuvoa, ja editointia
  • Omnian DigiHubin ja DigiStudion opastus
  • Abitti-  järjestelmän käynnistys

Mistä saa apua

DigiTutoreita voi aina käydä moikkaamassa heidän työpisteissä, jotka useimmiten löytyvät Omnian toimipisteiden aulasta. Tunnistat meidät mustasta DigiTutorit- hupparista. DigiTutoreille voi myös lähettää sähköpostia ja soittaa. DigiTutoreiden yhteystiedot löytyvät tämän sivun lopussa.

Palautetta DigiTutorille

Missä onnistuimme ja missä voimme parantaa? Palautteesi on tärkeä osa DigiTutorin ammatillistentaitojen kehittämistä. Siksi toivomme palautetta DigiTutoreilta saamastasi palvelusta. Sinun palautteen perusteella voimme myös parantaa DigiTutoreiden tarjoamia palveluita.

DigiTutoreiden palautelomake.

Suorita työharjoittelu DigiTutorina

DigiTutorina pääset aitiopaikalle tekemään monipuolista ja itsenäistä työtä, näkemään uusinta teknologiaa, sekä jalostamaan työnantajan arvostamaa kokemusta.

Hae DigiTutoriksi!

DigiTutorit 07.01.-11.03.2020

Kirkkokatu B, aula (ma, ti, ke, pe 8:00-15:00)

DigiTutorit.Kirkkokatu@omnia.fi
puh. 040 126 7154

Kirkkonummi, aula (to 08:00–15:00)

DigiTutorit.Kirkkonummi@omnia.fi
puh. 040 126 7164

Kuusiniemi, Nettikahvila, 2. krs. (to 09:00–16:00 & pe 08:00-15:00)

DigiTutorit.Kuusiniemi@omnia.fi
puh. 040 126 7284

Lakela, ATK-tila, 2krs (ma, ti, ke 08:00-15:00)

DigiTutorit.Lakela@omnia.fi
puh. 040 126 7633

Leppävaara, ruokala (ma, to, pe 08:00-15:00)

DigiTutorit.Leppavaara@omnia.fi
puh. 040 126 7157

Makerspace, Makerspace (ti, ke 08:00-15:00)

DigiTutorit.Makerspace@omnia.fi
puh. 040 482 9213

Olari, aula, 2. krs. (to, pe 08:00-15:00)

DigiTutorit.Olari@omnia.fi
puh. 040 126 7156

Tapiola, aula (ma, ti, ke 10:00-17:00)

DigiTutorit.Tapiola@omnia.fi
puh. 040 126 7634

Seuraa meitä

Twitter │ Instagram │ Facebook 

Lisätietoja antaa
Denis Shemyakin
Ohjaaja
0401935581
Denis.Shemyakin@omnia.fi