Yhteiset tutkinnon osat, 4. jakso

Avoimen pakolliset YTOt järjestetään neljännessä jaksossa pääsääntöisesti sprinttiviikolla 7.-11.10.2019. Muina ajankohtina ruotsin alkeita, digistartteja ja valinnaisia YTOja. Huomaathan, että valtaosa YTOjen valinnaisista toteutuksista alkaa neljännessä jaksossa elokuussa ja jatkuu viidenteen jaksoon joulukuulle saakka.

Digistartit ovat pajoja, joissa saat valmiudet käyttää monipuolisesti Omnian netissä olevia palveluita opinnoissasi.  Digistartti on osa pakollista Toiminta digitaalisessa ympäristössä 2 osp osa-aluetta. Digistartissa aktivoit Omnian käyttäjätunnuksesi, tutustut Omnian netissä oleviin palveluihin, teet oman käyttäjäprofiilin mm. sähköpostiin, pilvipalveluihin ja digitaalisiin oppimisratkaisuihin ja opit toimimaan turvallisesti ja vastuullisesti netissä. 

Kirkkokadun ja Lehtimäentien toimipisteissä

Pakolliset

  • fysikaaliset ja kemialliset ilmiöt ja niiden soveltaminen, pakollinen, sprintti 7.-11.10.2019, opettaja Roni Tinell
  • matematiikka ja matematiikan soveltaminen - talousmatematiikka, pakollinen, sprintti 7.-11.10.2019, opettaja Mikko Turunen
  • toiminta digitaalisessa ympäristössä, pakollinen, sprintti 7.-11.10.2019, opettaja Sonja Kärkkäinen
  • digistartti Kirkkokadulla 21.8.-28.8. keskiviikkoisin klo 9-13, opettaja Harri Jalovaara
  • digistartti Lehtimäentiellä 19.8.-9.9. maanantaisin klo 11-13, opettaja Sonja Kärkkäinen
  • ruotsi (alkaa alkeista), pakollinen, Lehtimäentie 1C, keskiviikkoisin klo 11-14, opettaja Pia Nyman
  • ruotsi (alkaa alkeista), pakollinen, Lehtimäentie 1A, tiistaisin klo 9:30 - 13:00, opettaja Pia Nyman
  • ruotsi (alkaa alkeista), pakollinen, Kirkkokatu 16B, tiistaisin klo 13-16, opettaja Irina Kalmi
  • kestävä kehitys + yrittäjyys ja yrittäjämäinen toiminta, pakollinen 1+1 osp, kaksi eri toteutusta sprinttinä 10.10.-11.10.2019 klo 9-17 opettajat Terhi Kokkonen ja Juha Vettenniemi
  • yrittäjyys ja yrittäjämäinen toiminta, pakollinen 1 osp
    • sprintti 13.8.2019 klo 9-17 opettaja Jonna Haltia
    • sprintti 18.9.2019 klo 9-17 opettaja Juha Vettenniemi
    • sprintti 26.9.2019 klo 9-17 opettaja Jonna Haltia
    • sprintti 7.10.2019 klo 9-17 opettaja Jonna Haltia
    • sprintti 9.10.2019 klo 9-17 opettaja Juha Vettenniemi
    • iltaopetuksena 2.10.-3.10.2019 klo 15-20 opettaja Katri Savolainen

Valinnaiset

  • englanti, valinnainen 3 osp, kesto elokuusta joulukuulle, torstaisin klo 8-11, opettaja Maria Kaleva
  • kestävän kehityksen edistäminen, valinnainen 3 osp
    • tiistaisin klo 8-11, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Niina Rossi
    • tiistaisin klo 11-14, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Ville Hamunen
    • torstaisin klo 11-14, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Niina Rossi
  • ruotsi, valinnainen 3 osp
    • tiistaisin klo 8-11, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Teijo Leppämäki
    • keskiviikkosin klo 8-11, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Pia Nyman
  • taide ja luova ilmaisu, valinnainen 3 osp
    • maanantaisin klo 8-11, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Johanna Virtanen
    • torstaisin klo 8-11, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Johanna Virtanen
    • perjantaisin klo 8-11 (kuvataide!), kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Johanna Virtanen
  • toiminta digitaalisessa ympäristössä, valinnainen 3 osp
    • maanantaisin klo 8-11, kesto neljännen jakson ajan 12.8.-4.10.2019, opettaja Sonja Kärkkäinen
    • keskiviikkoisin klo 11-14, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Olli Merinen
    • torstaisin klo 11-14, kesto neljännen jakson ajan 12.8.-4.10.2019, opettaja Olli Merinen
  • työelämässä toimiminen, valinnainen 3 osp
    • maanantaisin klo 11-14, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Simo Suomalainen
    • keskiviikkoisin 8-11, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Pasi Mäkelä
    • perjantaisin klo 11-14, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Simo Suomalainen
  • työkyvyn ja hyvinvoinnin ylläpitäminen, valinnainen 3 osp
    •  tiistaisin klo 11-14 (jooga!), kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Sari Penttilä
    • keskiviikkoisin klo 8-11, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Eeva Kuusela
    • keskiviikkoisin klo 11-14, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Jarno Tervo
    • torstaisin klo 11-14 (jooga!), kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Sari Penttilä
    • perjantaisin klo 8-11, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Jarno Tervo
  • yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen, valinnainen 3 osp
    • maanantaisin klo 11-14, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Antti Vuolanne
    • perjantaisin klo 8-11. kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Janne Viljamaa
  • äidinkieli, valinnainen 3 osp, maanantaisin klo 8-11, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Anni Rantahalme

Iltaopetus Kirkkokadulla

  • englanti, pakollinen, tiistai-iltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Reija Järvinen
  • matematiikka ja matematiikan soveltaminen, pakollinen, maanantai-iltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Johannes Sorvali
  • ruotsi, pakollinen, tiistai-iltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Niina Rossi
  • taide ja luova ilmaisu, pakollinen, keskiviikkoiltaisin 12.8.-11.10.2019
  • toiminta digitaalisessa ympäristössä, pakollinen, tiistai-iltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Veera Lahti-Olsen
  • työelämässä toimiminen, pakollinen, torstai-iltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Jenni Larres
  • työkyvyn ja hyvinvoinnin ylläpitäminen, pakollinen, torstai-iltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Eeva Kuusela
  • yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen, pakollinen, torstai-iltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Jenni Larres
  • äidinkieli, pakollinen, keskiviikkoiltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Kaisa Vuolanne

kielituettu iltaopetus suomea vieraana kielenä puhuville Kirkkokadulla

  • englanti, pakollinen, tiistai-iltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Hanna Slioor
  • fysikaaliset ja kemialliset ilmiöt ja niiden soveltaminen, pakollinen, maanantai-iltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Mika Kraft
  • matematiikka ja matematiikan soveltaminen, pakollinen, maanantai-iltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Elisa Huovinen
  • suomi vieraana kielenä, pakollinen, keskiviikkoiltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Iina Sacklen
  • taide ja luova ilmaisu (draama/monitaide), pakollinen, keskiviikkoiltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Kimmo Kovanen
  • toiminta digitaalisessa ympäristössä, pakollinen, tiistai-iltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Olli Merinen
  • työelämässä toimiminen, pakollinen, torstai-iltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Janne Viljamaa
  • työkyvyn ja hyvinvoinnin ylläpitäminen, pakollinen, torstai-iltaisin 12.8.-11.10.2019 opettja Jarno Tervo
  • yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen, pakollinen, torstai-iltaisin 12.8.-11.10.2019 opettaja Janne Viljamaa

 

Leppävaaran toimipisteessä

Pakolliset

  • taide ja luova ilmaisu, pakollinen, sprintti 7.-11.10.2019, opettaja Kimmo Kovanen
  • kestävän kehityksen edistäminen, pakollinen, sprintti 7.-11.10.2019, opettaja Ville Hamunen
  • suomi toisena kielenä, pakollinen, sprintti 7.-11.10.2019, opettaja Matti Reinikka
  • digistartti ma 19.8. ja ma 26.8. klo 11-15, opettaja Antti Ollikainen
  • ruotsi (alkaa alkeista), keskiviikkoisin klo 13-16, opettaja Irina Kalmi
  • ruotsi, valinnainen 3 osp, maanantaisin klo 11-14, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Irina Kalmi
  • yrittäjyys ja yrittäjämäinen toiminta, pakollinen 1 osp
    • sprintti 21.8.2019 klo 9-17 opettaja Katri Savolainen
    • sprintti 12.9.2019 klo 9-17 opettaja Jonna Haltia
    • sprintti 2.10.2019 klo 9-17 opettaja Juha Vettenniemi
    • sprintti 10.10.2019 klo 9-17 opettaja Katri Savolainen

Valinnaiset

  • toiminta digitaalisessa ympäristössä, valinnainen 3 osp, tiistaisin 8-11, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Reima Vehkala
  • työelämässä toimiminen, valinnainen 3 osp, keskiviikkoisin klo 12-15, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Pasi Mäkelä
  • työkyvyn ja hyvinvoinnin edistäminen, valinnainen 3 osp, tiistaisin klo 11-14, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Jarno Tervo
  • yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen, valinnainen 3 osp, maanantaisin klo 8-11, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Pasi Mäkelä

Kirkkonummen toimipisteessä

  • kestävän kehityksen edistäminen, sprintti 7.-11.10.2019, opettaja Ville Hamunen
  • digistartti 19.8.-9.9. maanantaisin klo 9-11, opettaja Olli Merinen
  • yrittäjyys ja yrittäjämäinen toiminta, pakollinen 1 osp sprintti 29.8.2019 klo 9-17 opettaja Juha Vettenniemi

Lakelan toimipisteessä

Pakolliset

  • yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen, pakollinen, sprintti 7.-11.10.2019, opettaja Antti Vuolanne
  • digistartti 11.9.-18.9. keskiviikkoisin klo 8-12, opettaja Leena Lahti-Olsen
  • ruotsi (alkaa alkeista), pakollinen, maanantaisin  klo 9-13, opettaja Teijo Leppämäki

Valinnaiset

  • espanja, valinnainen 3 osp, maanantaisin klo 8-11, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Hanna Slioor
  • kestävän kehityksen edistäminen, valinnainen 3 osp, perjantaisin klo 11-14, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Niina Rossi
  • ruotsi, valinnainen 3 osp, keskiviikkoisin 8-11, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Teijo Lehtimäki
  • taide ja luova ilmaisu, valinnainen 3 osp, tiistaisin 11-14, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Johanna Virtanen
  • toiminta digitaalisessa ympäristössä, valinnainen 3 osp, torstaisin klo 8-11- kesto neljännen jakson ajan 12.8.-4.10. opettaja Olli Merinen
  • työkyvyn ja hyvinvoinnin edistäminen, valinnainen 3 osp, perjantaisin klo 8-11- kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Eeva Kuusela
  • yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen, valinnainen 3 osp, keskiviikkoisin 11-14, kesto elokuusta joulukuulle, opettaja Wilhelmiina Ruuth

Suomenojan toimipisteessä

  • äidinkieli, suomi toisena kielenä, sprintti 7.-11.10.2019, opettaja Iina Sacklen
  • digistartti 4.9.-11.9. keskiviikkoisin klo 9-13, opettaja Harri Jalovaara

Otaniemessä, MakerSpace, AGrid, Otakaari 5, Espoo

  • yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen - tekoäly-yhteiskunnassa toimiminen, valinnainen, sprintti 7.-11.10.2019, opettajat Jenni Huopainen ja Antti Ollikainen