Yhteiset tutkinnon osat, 1. jakso

Startti 7.1.2020

Avoimen pakolliset YTOt järjestetään ensimmäisessä jaksossa pääsääntöisesti sprinttiviikolla 9.-13.3.2020 (viikko 11) sekä iltaopetuksena jakson aikana. Muina ajankohtina on tarjolla digistartteja ja valinnaisia YTOja. 
Digistartit ovat pajoja, joissa saat valmiudet käyttää monipuolisesti Omnian netissä olevia palveluita opinnoissasi.  Digistartti on osa pakollista Toiminta digitaalisessa ympäristössä 2 osp osa-aluetta. Digistartissa aktivoit Omnian käyttäjätunnuksesi, tutustut Omnian netissä oleviin palveluihin, teet oman käyttäjäprofiilin mm. sähköpostiin, pilvipalveluihin ja digitaalisiin oppimisratkaisuihin ja opit toimimaan turvallisesti ja vastuullisesti netissä. Digistartti pitää olla tehtynä myös ennen verkko-opintojen aloittamista.

Pakolliset iltaopetuksena Kirkkokadulla

maanantaisin 

  • suomi toisena kielenä, opettaja Jaana Kolari (viikot 3-11)
  • fysikaaliset ja kemialliset ilmiöt sekä niiden soveltaminen; fysiikka, opettaja Roni Tinell (viikot 3-5)
  • työkyvyn ja hyvinvoinnin ylläpitäminen, opettaja Ville Vitikka (vikot 6-7)

tiistaisin 

  • matematiikka, opettaja Sanna Pikkarainen (viikot 2-10)
  • työelämässä toimiminen, opettaja Simo Suomalainen (viikot 2-7)
  • ruotsi, opettaja varmistuu myöhemmin (viikot 2-9)

keskiviikkoisin

  • taide ja luova ilmaisu, opettaja Anna Saarelainen (viikot 2-4)
  • yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen, opettaja Antti Vuolanne (viikot 5-11)
  • yrittäjyys ja yrittäjämäinen toiminta, opettaja Niina Rossi (viikot 6,7 ja 10)

torstaisin

  • fysikaaliset ja kemialliset ilmiöt ja niiden soveltaminen; kemia, opettaja Sanna Pikkarainen (viikot 9-11)
  • toiminta digitaalisessa ympäristössä, opettaja Sonja Kärkkäinen (viikot 2-7)
  • englanti, opettaja Hanna Määttänen (viikot 2-7)

Pakolliset sprinttiviikolla 9.-13.3.2020

Kirkkokadun sprintit

  • fysikaaliset ja kemialliset ilmiöt ja niiden soveltaminen; kemia, opettaja Sanna Pikkarainen
  • toiminta digitaalisessa ympäristössä, opettaja Sonja Kärkkäinen
  • taide ja luova ilmaisu, opettaja Johanna Virtanen
  • kestävän kehityksen edistäminen, opettaja Niina Rossi
  • yrittäjyys ja yrittäjämäinen toiminta, opettaja Jonna Haltia

Lehtimäentien sprintit

  • fysikaaliset ja kemialliset ilmiöt ja niiden soveltaminen; fysiikka, opettaja Roni Tinell
  • toiminta digitaalisessa ympäristössä, opettaja Harri Jalovaara
  • taide ja luova ilmaisu, opettaja Taru Rautiainen
  • kestävän kehityksen edistäminen, opettaja Niina Rossi
  • työelämässä toimiminen, opettaja Antti Vuolanne
  • yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen, opettaja Antti Vuolanne
  • yrittäjyys ja yrittäjämäinen toiminta, opettaja Jonna Haltia

Lakelan sprintit

  • fysikaaliset ja kemialliset ilmiöt ja niiden soveltaminen; fysiikka, opettaja Sari Salminen
  • toiminta digitaalisessa ympäristössä, opettaja Veera Lahti-Olsen
  • taide ja luova ilmaisu, opettaja Anna Saarelainen
  • kestävän kehityksen edistäminen, opettaja Meri-Tuulia Hurri
  • työelämässä toimiminen, opettaja Merja Mäkinen
  • yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen, opettaja Merja Mäkinen
  • yrittäjyys ja yrittäjämäinen toiminta, opettaja Jonna Haltia

Leppävaaran sprintit

  • taide ja luova ilmaisu, opettaja Anna Saarelainen
  • kestävän kehityksen edistäminen, opettaja Terhi Kokkonen
  • yrittäjyys ja yrittäjämäinen toiminta, opettaja Mimmi Heiniö

Kirkkonummen sprintit

  • taide ja luova ilmaisu, opettaja Taru Ratilainen

Suomenojan sprintit

  • taide ja luova ilmaisu, opettaja Taru Ratilainen

Makerspace Otaniemi, Otakaari 5

  • yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen; toimiminen tekoäly-yhteiskunnassa, opettajat Jenni Huopainen ja Antti Ollikainen Huom! Tämä on valinnainen toteutus

Toiminta digitaalisessa ympäristössä, Digistartit (DIGI2)

  • Kirkkokadulla keskiviikkoisinn klo 9:00-13:30 opettaja Olli Merinen
  • Lakelassa perjantaisin klo 11:15-13:15 opettaja Veera Lahti-Olsen
  • Lehtimäentiellä keskiviikkoisin klo 13:00-15:00 opettaja Sonja Kärkkäinen 
  • Leppävaarassa tiistaisin klo 14:00-16:00 opettaja Mimmi Heiniö 

Valinnaiset

Espoon keskuksen kampus

  • matematiikka, tiistaisin ja torstaisin klo 14-16, opettaja Sanna Pikkarainen
  • toiminta digitaalisessa ympäristössä, tiistaisin ja torstaisin klo 14-16, opettaja Harri Jalovaara
  • taide ja luova ilmaisu, tiistaisin ja torstaisin klo 14-16, opettaja Johanna Virtanen
  • englanti, tiistaisin ja torstaisin klo 14-16, opettaja Helen Pickering
  • työkyvyn ja hyvinvoinnin ylläpitäminen, tiistaisin ja torstaisin klo 14-16, opettaja Sari Penttilä
  • yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen, maanantaisin ja perjantaisin klo 14-16

Lakela

  • fysikaaliset ja kemialliset ilmiöt ja niiden soveltaminen, tiistaisin ja keskiviikkoisin klo 14-16, opettaja Pentti Laukkanen
  • suomi toisena kielenä, Suomen kirjallisuus, opettaja Jaana Kolari
  • suomi toisena kielenä, suomen peruskielioppi, opettaja Johanna Olkku
  • taide ja luova ilmaisu, SakuStars-valmennus, opettaja Kimmo Kovanen
  • espanja, opettaja Hanna Slioor
  • kestävän kehityksen edistäminen, opettaja Meri-Tuulia Hurri
  • työkyvyn ja hyvinvoinnin edistäminen, maanantaisin klo 15-17 ja keskiviikkoisin klo 14-16, opettaja Jarno Tervo
  • yhdistetty toimiminen digitaalisessa  ympäristössä JA yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen, maanantai-iltapäivisin, opettajat Veera Lahti-Olsen ja Wilhelmiina Ruuth 

Leppävaara

  • äidinkieli, tiistaisin ja torstaisin klo 14-16, opettaja Matti Reinikka
  • toiminta digitaalisessa ympäristössä, tiistaisin ja torstaisin klo 14-16, opettaja Antti Ollikainen
  • taide ja luova ilmaisu, tiistaisin ja torstaisin klo 14-16, opettaja Anna Saarelainen
  • englanti, tiistaisin ja torstaisin klo 14-16, opettaja Hanna Slioor
  • työkyvyn ja hyvinvoinnin edistäminen, tiistaisin ja torstaisin klo 14-16, opettaja Reino Kärkkäinen
  • yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen, maanantaisin ja keskiviikkoisin klo 14-16, opettaja Reino Kärkkäinen
Lisätietoja antaa
Taru Kekkonen
Pedagoginen päällikkö
0401264916
Taru.Kekkonen@omnia.fi