Kuraattorit ammatilliselle perusopiskelijalle

Kuraattorin kanssa voit jutella luottamuksellisesti opiskeluun ja elämään liittyvistä haasteista.

Kuraattorin kanssa voi selvittää opiskeluajan asumiseen ja rahankäyttöön liittyviä asioita sekä saada apua muihin elämän tilanteiden muutoksiin ja kriisitilanteisiin. Luottamukselliset keskustelut voivat liittyä opiskeluvaikeuksiin, motivaatioon, kiusaamiseen, perhetilanteeseen, kaverisuhteisiin, seurusteluun, itsetuntoon ja mielialaan tai päihteiden käyttöön ja muihin riippuvuuksiin.

Kuraattorille voi varata ajan puhelimitse, tekstiviestillä tai sähköpostilla. Voit myös tulla suoraan tapaamaan kuraattoria.

Vastuuopettaja voi ohjata kuraattorille opiskelijan, jolla on runsaasti poissaoloja tai muita huolenaiheita. Tarvittaessa kuraattori on yhteydessä huoltajaan ja ulkopuolisiin auttajatahoihin.

Vanhemmat voivat olla yhteydessä kuraattoriin, jos he ovat huolissaan nuorensa opiskelusta tai vapaa-aikaan liittyvistä asioista.

Kuraattoreiden yhteystiedot

Kuraattoreiden sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi(at)espoo.fi

Kirkkokatu

Tuula Karlsson
p. 043 824 6014 
Tuula.karlsson@espoo.fi 

Lakelankatu

Tuuli Jokivartio-Toivonen 
p. 050 464 1724 
tuuli.jokivartio@espoo.fi 

Lehtimäentie 

Lehtimäentie 1 A
Tuija Huisman 
p. 050 300 5701 
Tuija.huisman@espoo.fi 

Lehtimäentie 1 B
Sofia Latvala 
p. 046 877 2938 
Sofia.Latvala@espoo.fi 
Paikalla keskiviikkoisin. 

Lehtimäentie 1 C
Monika Astikainen 
p. 050 3473 691 
Monika.Astikainen@espoo.fi 

Purotie 6

Sari Myllynen-Naumanen 
p. 040 729 4907 
sari.myllynen-naumanen@kirkkonummi.fi 
Tiistaisin ja parillisten viikkojen keskiviikkoisin. 

Upseerinkatu 11 

Airi Kajander 
p. 050 572 1143 
Airi.Kajander@espoo.fi 

Sofia Latvala, 
p. 046 877 2938 
Sofia.Latvala@espoo.fi 

Martinsillankatu 10 

Otso Vapaavuori, 
p. 050 313 1127 
otso.vapaavuori@espoo.fi 
Paikalla tiistaisin. 

Itätuulenpiha 1

Sari Ansamaa, 
p. 043 826 7104 
sari.ansamaa@espoo.fi 
Paikalla tiistaisin ja perjantaisin.