Liikunta, terveys ja hyvinvointi

Hyvän olon lähteillä.

Liikunnan opetus Espoon työväenopistossa

Koronarajoitusten jatkumisen vuoksi liikunnan opetus Espoon työväenopistossa tapahtuu tällä hetkellä vain verkko-opetuksena. Kurssit, joita ei ole voitu siirtää verkko-opetukseksi, on siirretty alkamaan myöhempänä ajankohtana. Kaikista muutoksista olemme tiedottaneet asiakkaitamme kurssikohtaisesti. 

Vallitsevan tilanteen vuoksi haluamme varmistaa kurssilaisten hyvinvoinnin liikunnan kursseilla. 

Liikunta tuo iloa ja hyvinvointia elämääsi

Liikunta ei ole kyyneleitä, hikeä kylläkin! Arjessa jaksamista, iloa, elämyksiä ja hyvää oloa etsitään liikuntahetkissämme viikon jokaisena päivänä eri puolilla Espoota: löydätkö oman hetkesi työmatkan varrelta, vai läheltä kotiasi? Kaikenikäiset ja -kuntoiset ovat tervetulleita ryhmiimme ja kursseillemme, tähtäimessä terveys ja hyvinvointi.

Tanssia, joogaa, kuntosaliharjoittelua, vesitreenejä, painonhallintaa, pilatesta, rentoutusta vai venyttelyä? Liikunnasta ammennat mielihyvää, jaksamista ja parempaa oloa arkeesi. Liikkuessasi kehität myös omia fyysisiä ominaisuuksiasi, taitojasi ja tekniikkaasi. Liiku yksin tai perheen kanssa! 

Liikunnan, terveyden ja hyvinvoinnin kursseille voi tulla omista lähtökohdistasi käsin, kera omien tavoitteidesi, tai silkasta osallistumisen ilosta ja mahdollisuudesta tutustua muihin kurssilaisiin. Tutustu myös mielenkiintoisiin luentoihin!

Harjoittele taito- ja kuntotason mukaan

Voit kehittää kursseilla taitoja, tekniikkaa tai fyysisiä ominaisuuksia. Usein kaikki osa-alueet kehittyvät samalla kurssilla.

Monissa liikuntalajeissamme voit valita sinulle sopivan taito- ja kuntotason. Kun sekä onnistut että haastat itseäsi, säilytät motivaatiosi liikkua.

Etsi itsellesi sopiva aika ja paikka

Liikkujat kohtaavat eri puolilla Espoota viikon jokaisena päivänä. Löydät kurssitarjonnastamme kattavan valikoiman lajeja, eri viikonpäivinä ja kellonaikoina, päivisin ja iltaisin, arkena ja viikonloppuna. Osallistu lähiiopetukseen, verkko-opetukseen tai monimuoto-opetukseen.

Intensiivikursseilta tietoa ja potkua

Intensiivikursseiltamme saat konkreettisia työkaluja oman liikuntasi ja hyvinvointisi suunnitteluun. Kartutat omaa osaamistasi ja tietämystäsi näillä asiantuntijoiden vetämillä kursseilla, joilla perehdytään liikunnan ja hyvinvoinnin teemoihin syvällisesti ja kokonaisvaltaisesti.

Yhdistelemällä samaan aiheeseen liittyviä kursseja kasvatat omaa hyvinvointiasi entisestään.

Katso poimintoja tulevista liikunnan, terveyden ja hyvinvoinnin kursseista.

Ota yhteyttä

tyovaenopisto.liikunta@omnia.fi

Assistentti

Emilia Koivunen, p. 040 126 7554, emilia.koivunen@omnia.fi

Assistentti

Merja Kirjavainen, p. 040 126 7231, merja.kirjavainen@omnia.fi

Suunnittelijaopettaja, kunto- ja terveysliikunta, ensiapu

Eeva-Maija Priha, p. 040 1267411 (ma klo 10-11), eeva-maija.priha@omnia.fi

Suunnittelijaopettaja, jooga, somaattiset lajit, vesiliikunta, kauneudenhoito

Maisa Gustafsson, p. 040 190 4778 (to klo 13–14), maisa.gustafsson@omnia.fi

Pedagoginen asiantuntija, tanssi, pilates ja liikunnan perhekurssit

Katja Putkonen (ti klo 14–15),  p. 040 126 7454, katja.putkonen@omnia.fi

Ohjaaja (liikuntavälineet)

Juhani Luotola, p. 040 191 3038, juhani.luotola@omnia.fi