Omnian Kirkkokadun toimipisteessä järjestetään 10.-14.11. teemaviikko nimellä Kirkkokadun kaamosviikko - kouluun on kiva tulla! Viikon aikana nähdään ja kuullaan ohjelmaa, jonka tarkoituksena on tuoda piristystä pimeään vuodenaikaan ja erityisesti aamuihin. Tapahtuman järjestävät yhteistyössä opiskelijahuoltoryhmä ja opiskelijayhdistys.
Tapahtuman puuhamiehenä toimiva terveydenhoitaja Petri Luomaa toteaa, että ajatus kaamosviikosta lähti liikkeelle opiskelijahuollossa, jossa mietittiin, mitä voitaisiin tehdä pimeänä vuodenaikana.
- Marraskuu on pimeä taitekohta syksyssä, joka näkyy opiskelijoissa. Halusimme piristystä varsinkin aamuihin. Ajatuksena on, että kouluun on kiva tulla.
Ohjelmassa keskeisenä teemana ovat uniongelmat, jotka liittyvät käsillä olevaan vuodenaikaan.
- Uniongelmat pahenevat ja vuorokausirytmit ovat sekaisin tähän aikaan vuodesta. Viikon ohjelma on sekoitus kulttuuria, liikuntaa ja tietoa. Jos tapahtuma onnistuu hyvin ja palaute on positiivista, niin tapahtuma olisi mukava järjestää vuosittain, Luomaa kertoo.
Kirkkokadun kaamosviikon ohjelma
Maanantai 10.11.
Klo 8.00-8.30
n Mies ja kitara, Eemeli Kelokorpi (www.empunkoti.com)
n Valoshow ala-aulassa
Tiistai 11.11.
Klo 8.00-9.30
n Improvisaatioteatteri Häpeämättömät ala-aulassa
Klo 10.30-11.30
n Espoon kaupungin liikuntatoimi esittelee toimintaansa ja liikuntapaikkoja ala-aulassa, liikunnanohjaaja Hanna Björkman
Keskiviikko 12.11.
Klo 8.00-11.00
n Liikenneturvan heijastinstudio
n YTV:n heijastinten jako
Torstai 13.11.
Klo 8.00-10.00
n Paljon melua hiljaisuudesta, oppilaitospastori Jyrki Hakala
n Pääoven edessä lyhtymeri
Klo 10.00-12.00
n Uni ihmisen elämässä - onko tärkeää? -keskustelutilaisuus luokassa 3.028, Espoon kaupungin opiskeluterveydenhuollon lääkäri Marjatta Antikainen
Perjantai 14.11.
Klo 8.00-9.00
n Oppilaskunta esittelee toimintaansa
Klo 9.00-10.00
n Venyttely- ja rentoutushetki liikuntasalissa, liikunnanohjaaja Hanna Björkman, Espoon kaupungin liikuntatoimi